13 Temmuz 2013 Cumartesi

Jimmu - Japonya'nın Efsanevi Kurucusu

( İmparator Jimmu )

JimmuKamuyamato Ivarebiko olarak da bilinen, Kojiki'deki efsanelere göre MÖ 660 yılının Japon ay-güneş takvimine göre birinci ayın birinci günü doğmuş ve M.Ö. 585 yılında yine Japon takvimine göre üçüncü ayın on birinci günü de ölmüştür. Jimmu, Japon mitolojisinde Japonya'nın ilk kurucusu ve ilk imparatorudur.
İmparator Jimmu adının, bu mitolojik kahramana öldükten sonra verildiği düşünülmektedir. Bu adın biçim olarak Çince, günümüzde genel olarak da bir Budist adı olması nedeniyle, bu adın kendisinin ölümünden yüzyıllar sonra, Kojiki'de derleme yapılıyorken ona verildiği sanılır. Jimmu, ilâhî güç anlamına gelir.

Şintoist inanca göre Jimmu, güneş tanrıçası Amaterasu'nun soyundan gelir. Ameratsu'nun oğlu Ame no Oshihomimi no Mikoto' üzerinden Ninigi-no-Mikotoadında bir torunu oldu. Güneş tanrıçası torununu Japonya adalarına gönderdi. Ninigi-no-Mikoto bu adalarda Konohana-Sakuya-hime ile evlendi. Üç oğulları oldu ve bunlar arasında Hikohohodemi no Mikoto ile evlendi. Bu kız Amaterasu'nun erkek kardeşi olan deniz tanrısı Ovatatsumi'nin kızıydı. Onlarında Hikonagisa Takeugaya Fukiaezu no Mikoto adında bir oğulları oldu fakat ailesi onu terkettiği için küçük teyzesi Tamayori-hime tarafından büyütüldü. Teyze ile yeğen evlendiler ve doğan 4 oğullarından sonuncusu Jimmu, Japonya İmparatorluğu'nun kurucusu oldu.

Japon ay-güneş takviminin yılbaşı günü İmparator Jimmu'nun tahta çıkışı olarak kutlanır. 1872 yılında, Gregoryen takvimine göre 11 Şubat MÖ 660 günü Japon hükûmeti tarafından Japonya'nın kuruluşu olarak belirtilmiştir. Bu mitolojik tarih geçmişten beri çeşitli adlar ile kutlanmış, 1966 yılında da Millî Kuruluş Günü olarak kabul edilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler