2 Eylül 2014 Salı

Corpse Party Anime İncelemesi (Ceset Partisi) Bölüm 1
Anime, birbirlerine gecenin köründe okulda (artık ne işleri varsa) korku hikayeleri anlatan bir grup gençle başlıyor. Tabi biz bundan önce bir sahne daha izliyoruz ki bir kız (Naomi Nakashima) elinde bir kağıt parçasıyla sınıfın ortasında buluyor kendini. Daha sonra flashback yapıp başka bir kızın (Ayumi Shinozaki) hikaye anlatmasıyla başlıyor (Bu hikayeye çok yakından tanık olacağız). Gençler korktuğundan bir ara veriliyor ama sonra devam ederken bunlar yine korkuyor. Sonra kapı açılıyor ve hocaları (Yui Shishido) ve küçük bir kız (Yuki Mochika) bunları basıyor. Hemde nasıl basıyorlar? (Sapık Satoshi) Neyse...Bu ergen gençler tam dağılacakken Ayumi Shinozaki "Hadi gelin bir ritüel gerçeklerştircez. Böylece hep arkadaş kalacaz." diyor (mal). Hepsi de bu salağa uyuyor. Gerçi burda Satoshi'nin kardeşi Yuki, onun ne kadar aptal olduğunu anlamış olacak ki patlatıyor soruyu: "Onun bir problemi mi var?"

Ritüel'e göre hepsi Kağıt Adam'ın (Mutlu Sachiko) bir parçasını tutup oradaki insan sayısı kadar "Sachiko-san, sana yalvarıyoruz" diyecek (saçmalık). Sonra'da hepsi sıkıca tutup koparacak ve saklayacaklar. Bu işlemi yaptıktan sonra dikkat edin kamera yamuk duruyor ve düzeliyor. Bu olay seri boyunca devam edecek. Ama tekniğin bir nedeni var. Bu çevrinme olunca anlıyoruz ki bir şeyler ters gidiyor.

Ritüel bitti. Artık dağılma zamanı ama o da ne? Bir deprem oluyor ve sınıf çöküyor. Böylece ilk sahneye Naomi'nin nasıl buraya geldiğini hatırladığı sahneye geri dönüyoruz. Naomi etrafına bakınıyor ve Seiko Shinohara'yı yerde baygın görüyor,uyandırıyor. Sizinde anlıyacağınız gibi bu hanımkızımız biraz saf biraz da salak. "Ne oldu? Öğle Yemeği vakti mi geldi?" gibisinden sorular soruyor. 


Kızlar kendilerine geldikten sonra camı falan açmaya çalışıyorlar (burada camı neden kırmaya çalışmadıklarını düşündüm ki 2.bölümde buna cevap verecekler) ama nafile. Ne olduğunu çözmeye çalışıyorlar. Okulu geziyorlar. Bunlar gezerken ses falan duyuyorlar, arkalarından bir kız hayaleti (kilit kızımız) gözüküyor, lambalar yanıp sönüyor (tam bir gerilim havası yani). Bir ara duruyorlar ve Seiko bir şeyler diyor: "Naomi yanında hiç pop kremi var mı?" (oha oha). Ama oda ne: "Ben de popo kremi yok ama bu işini görür." deyip bir krem uzatıyor ona. Artık ne yapacaksa kremle? Seiko kremi alıp tuvalete giriyor (içeride ki sahneleri göstermiyorlar tabi ki).


Seiko tuvalette işini görürken Naomi'nin dikkatini bir saat çekiyor. Saatin aynasından kendine bakarken birden bir çocuk hayaleti (ikinci bölümde karşımıza çıkacak) gözüküyor. Naomi korkup arkasını dönünce Seiko karşısına çıkıyor. İşini bitirmiş. 

Ergen kızlarımız okulu gezerlerken çıkışı buluyorlar. Tam sevinip kapıyı açmaya çalışıyorlar ki kapı açlmıyor. Burada yine o çevrinme hareketini görüyoruz ve sesler duyuyoruz. Bence burada ki çevrinme çok önemli çünkü izleyiciler artık bir çıkış olmadığını ve kızların başına çok kötü şeylerin geleceğini anlıyorlar. 


Kızlar yoruldukları için bu işten vazgeçip dinlenmek istiyorlar ve okulun revirine gidiyorlar. Burada tam uyuyacakları sırada birbirlerine hep arkadaş kalacakları yönünde söz veriyorlar. Söz verme olayı da sanki birbirlerine umut verir gibi, "Buradan çıkacağız." der gibi. Ama seyirciye, buradan çıkamayacaklar ve ayrılacaklar mesajı veriliyor. Derken saf Seiko kağıdı kaybettiğini (Dikkat! Ritüel'in başında kağıdı kaybetmemeleri hakkında uyarılmışları dı) onu tuvalette arayacağını söylüyor. Naomi birlikte gelmek istese de kabul etmiyor ve tek başına gidiyor. Böylece ikisi de artık yalnız kalıyor.

Yalnız kalınca artık gizemli olaylar başlıyor. Naomi uzanırken vücudu taş kesiliyor, masadaki deftere (defterin önemi büyük) bir şeyler yazılıyor. Ve bir kız "Sacchan beni almaya mı geldin?" ( Buraya gelirken kullandıkları muska Sachiko-san'dan bahsediyor) diyor. Bu esnada Seiko'yu görüyoruz. Bu da bir ses duyuyor. Arkasını döndüğünden belden yukarısı kesilmiş bir ceset görüyor. Organları falan etrafa saçılmış (ıyyy). Seiko çığlık atınca Naomi O'nu duyuyor ve yatağından fırlıyor. O sırada bir hayalet peşine takılıyor ama revirden çıkınca atlatmayı başarıyor.


Naomi revirden çıktığında yerde birini görüyor, Seiko zannediyor ama bakıyor ki bir ceset. Basıyor çığlığı. Ardından bir de bizim hayalet kızımızı görüyor arkasında, kafayı yiyor tabi. Buna mide mi dayanır? Öğlen ne yediyse çıkarıyor olduğu yere. Bizim saf kızımız, Naomi'yi görünce tam mutlu oluyor derken Naomi buna iyi bir ayar çekiyor. Azarı yiyen Seiko koşarak uzaklaşıyor (nereye gidecekse artık). 

Seiko'yu koridor da yürürken, pişman halde, kendi kendine konuşurken görüyoruz. Naomi'ye kendini affettirmeli ama nasıl? Kızımız şizofreniye bağlamış. Bir sesin kendini çağırdığını zannedip gidiyor peşinden. Naomi'de bu sırada suçluluk psikolojisiyle kendini suçlamaya başlıyor. Seiko'yu bulmaya gidiyor. Koridor da popo kremi ile karşılaşıyor ve seviniyor. Tuvaletin kapısı açıyor (burada yine çevrinme hareketi, iyi birşey olmayacağı belli). Tuvaletlerden birinden ses duyuyor. Oraya gidiyor, kapıyı bir açıyor ki o da ne? Seiko kendini asmış. Bence bunu görmeye alışsanız iyi olur. Çünkü bu sahneden sonra diğer bölümlerde anime, isminin hakkını verecek ve ceset bolluğu sunacak size. Karakterler hiç affedilmeden öldürülecek. 


Naomi kafayı yiyor. Ne yapması lazım bilmiyor. Kızı ipten kurtarmaya çalışıyor, kız daha da boğuluyor. Ama ben burayı anlamadım kızı kaldırması lazım değil mi? Bana burada daha çok çekiyor gibi geldi de. Halatı gevşetmeye çalışıyor, bu sefer halat daha da sıkılıyor. Ayaklarının altına kova koyacak, içine kan dolu kovayı buluyor ama tam geliyor ki Seiko ölmüş. Naomi ağlıyor. Nasıl ağlamasın? Burası gerçekten de insanı hüzünlendiriyor.

Artık bölümün sonuna geldiğimizde diğer karakterler de tek tek gösteriliyor. Ve sonunda sürpriz Heavenly Host İlkokulu tabelasını görüyoruz. Burası filmin başında Ayumi'nin anlattığı olayın geçtiği yer. Bunu zaten anlamışsınızdır ama bu da insanı germeyi başarıyor.

Ben ilk bölümden sevdim bu seriyi. İnsanı gerçekten geriyor. Ve ana karakterlerin hiç beklenmedik anda ölmeleri insanı dumur ediyor. İlk bölüm o kadar kanlı olmasa da kana susamışlar ikinci bölümden sonra beklediği hazzı yakalayacaklar. 

Bu ilk anime incelemem olduğu için hatalarım olacaktır. Lütfen mazur görünüz. Yorumlarınızı bekliyorum.4 yorum:

 1. Çook iyi teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Oww harika olmuş eline sağlık
  Animeye daha çok baglandim simidi����

  YanıtlaSil
 3. Popo Kremi lkşasdlşasd

  YanıtlaSil
 4. Harika bir samimiyetlikle anlatmışsın. Animeyi izlemeye gidiyorum...

  YanıtlaSil

Teşekkürler