26 Temmuz 2013 Cuma

Japonya'nın Coğrafyası


Alan
Japonya, Asya kıtasının doğu sahilinde bulunur ve 3800 km. uzunluğundadır. 24-46 kuzey ve 123-146 doğu enlemleri arasında yer almaktadır. Dünya kara topraklarının yaklaşık %0.3’ü kadar olan Japonya’nın toplam yüz ölçümü 377.815 km2 dir.   
Japonya asıl olarak takımadalardan oluşmuştur. Bunlar dört büyük ada olan Honshu, Hokkaido, Kyushu, Shikoku ve yaklaşık 3900 irili ufaklı adalardır. En büyük ada Honshu Adası’dır ve Japonya’nın %60’ını kapsar.

İklim
Japonya muson bölgesinin kuzeydoğu sınırında ve ılıman bölgede yer almaktadır. Genellikle dört mevsimde görülür.
Yazları sıcak ve nemlidir. Kışları ise Pasifik tarafında güneşli ve yumuşakken, Japon Denizi tarafında bulutlu geçer.  Kuzeydeki Hokkaido Adasında kışlar çok sert geçer.

( Fuji Dağı )

Fiziki Yapı
Japonya’nın toplam yüzölçümünün yaklaşık %75’i dağlıktır. Bu dağların 532’den fazlası 2000 metreden yüksektir. Japonya’nın en yüksek dağı Fuji 3776 metredir ve 77 aktif volkandan biridir. Ülkede ayrıca 160 tane sönmüş yanardağ vardır. Başlıca yanardağ bölgeleri Hokkaido, Honşu’nun kuzey ve orta kesimleriyle Kiyusiyu’nun güneyidir.
Japonya’da çok miktarda akarsu bulunur. Bu akarsular kısa ve süratlidirler. Ayrıca bol miktarda krater gölleri vardır. En büyük göl Biwa Gölü’dür.
Japonya’nın karlarla beslenen dağ gölleri, kayalık boğazları ve gürültülü nehirleri, sarp dağ zirveleri ve şahane şelaleleri turistleri cezbeden meşhur yerleridir.

Ormanlar
 Japonya’nın bitki örtüsü olarak %70’i ormanlıktır. Güneyde meşe, kafuru ve bambu ağaçlarından meydana gelen subtropikal ormanlar yer alır. Kuzeyde ise, geniş yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar yer alır.

( Sugi ağaçları )

Japonya’nın en popüler ağaç türü ülkenin hemen hemen her yerinde yetişen “sugi ( Japon sediri)” denilen ağaçtır. “Hinoki ( Japon selvisi )” ile “ amakatsu ( Japon kızılçamı )” da çok yetişmektedir.

Madenler

Japonya maden kaynakları bakımından fakirdir ve sanayi için gerekli madenlerin çoğuna sahip değildir. Genelde ihtiyaçlarını dışarıdan alırlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler