14 Ağustos 2013 Çarşamba

Ryokan


( ryokan )

Ryokanlar geleneksel Japon otelleridir ve genellikle bir veya iki katlı geleneksel ahşap Japon evlerinden esinlenerek inşa edilmişlerdir. Eğer tam bir Japon atmosferi yaşamak isterseniz kesinlikle konaklamanızı tavsiye ederiz. Fakat bunun yanında ryokanların çok katı kural ve prensipleri bulunmaktadır. Özellikle Japon kültürünü bilmeden giderseniz zorlanabilirsiniz.
Bir ryokan’a geldiğinizde sizi bir çay seremonisi ile karşılarlar. Ryokan odalarının isimleri genellikle Japon çiçek ve bitki adlarını taşırlar (krizantem süiti, kiraz süiti vb.).Odalarda ryokan içerisinde giymeniz için her zaman yukata bulunur.

( fusuma )


Bütün odalar Japon stilinde döşelidir. Odalar tatami kaplıdır ve fusuma adı verilen kağıt kaplamalı ince tahtadan yapılma sürme kapılar ile ayrılmıştır. Genelde odaya girdiğinizde yatak yoktur, çünkü ryokanlarda futon denilen yer yataklarında yatılır. Futonlar genelde oshiire denilen dolapların içindedir. Akşam futonları sermek ve sabah kaldırmak oda temizlikçisinin görevidir.


( ofuro )

Hemen hemen her ryokanda umumi büyük bir ofuro (banyo) bulunur. Ryokanlar yarım pansiyondur ve akşam yemeği odanıza servis yapılır (tabi geleneksel Japon yemekleri). Sabah kahvaltısı da pilav (gohan), miso (fasulye ezmesi) çorbası ve Japon usulü turşudan oluşur.

Ryokanı terk etmeden önce hesabı chouba (resepsiyon) ya ödersiniz. Geleneksel choubalara günümüzde daha nadir rastlanmaktadır. Eğer temizlikçiye bahşiş vermek isterseniz genelde toplamın yüzde beşi kadardır.

1 yorum:

  1. Japon geleneklerine ait oteller ve otel kurallari ayrintili bir sekilde adminimiz tarafindan ivedilikle belirtilmis ;)

    YanıtlaSil

Teşekkürler